Salon Galapa

Obsah

Epilace diodovým laserem vs IPL

Obsah

V oblasti laserové epilace existuje několik technologií, ale mezi dva hlavní zástupce patří bezesporu diodový laser a intenzivní pulzní světlo, neboli IPL.

Hlavní rozdíly

IPL a laser mají jedno společné: jejich funkce je založena na světelných impulsech. Když se však podíváte trochu blíže, zjistíte, že se technologické detaily liší.

Laserová technologie je založena na jediné koncentrované vlnové délce, která bod po bodu proniká kůží a přes melanin, pigment, který barví chloupky, se přenáší do folikul chloupků. Tímto způsobem dochází k jejich zničení a zamezení růstu chloupků nových.

Folikula je tkáň okolo chloupku, připomínající váček, která je zodpovědná za jeho výživu. 

Při ošetření IPL se rovněž využívá světlo, které je transformováno prostřednictvím melaninu, k ovlivnění vlasového folikulu a k zabránění tvorby nových chloupků v kořínku.

Na rozdíl od laseru je IPL (intenzivní pulzní světlo) tvořeno širokým spektrem světla, podobně jako žárovka, které může ošetřit větší plochy pokožky.

Přesnost cílení na folikulu chloupku

Vlnová délka laserového světla směřující jedním směrem vytváří silné a vysoce účinné světlo, které zasahuje pouze vlasový folikul.

Na druhou stranu IPL používá širokopásmové světlo, kde kritické teploty pro narušení vlasového folikulu nelze tak snadno dosáhnout. Většina energie je tím pohlcena menšími povrchovými cíli.

Vlnová délka IPL neproniká tak hluboko jako laser.

Šetrnost k pokožce

Širokopásmové světlo není tak soustředěné jako laser, a proto k zahřátí hlubších cílů vyžaduje IPL vyšší úroveň energie.

Tato energie je rovněž absorbována okolní tkání. A to může vést k poškození pokožky, jako je pálení, hyperpigmentace, puchýře a jizvy.

U laseru, díky jedné vlnové délce, dochází k hlubšímu a cílenému průniku.

Energie se zaměřuje přímo na vlasový folikul a není absorbována jinými chromofory (molekulami pohlcující záření) v dráze paprsku, takže okolní kůže není zasažena.

Počet potřebných sezení

Chloupky rostou v různých cyklech a laserem a IPL lze ošetřit vlasové folikuly pouze v určité fázi, která se nazývá anagenní fáze.

Tím, že laser nedokáže určit, který chloupek se nachází v jaké fázi růstového cyklu, může zničit pouze určité procento aktuálních vlasových folikul. Proto se v průměru doporučuje absolvovat 4 – 6 sezení laserové epilace.

IPL pracuje se slabším a rozptýleným světlem, které neposkytuje přesné snímání jako laser. Díky tomu je třeba absolvovat sezení ještě více, aby se folikuly dostatečně zacílily.

Doba ošetření

Světelný paprsek používaný při laserovém ošetření je vysoce koncentrovaný.

K dosažení požadovaného výsledku povětšinou stačí jeden zásah laserem v dané oblasti.

Přístroje IPL mají větší hlavici nástavce pro ošetření a tím se může zdát, že sezení může být dokončeno rychleji. Nicméně, není tomu tak.

Tím, že je světlo slabší, musí obsluhující často ošetřit stejnou oblast vícekrát, což vede k tomu, že sezení trvá déle než laser.

Cena za ošetření

Laser vyžaduje pokročilejší technologii a ošetření jsou obecně dražší. Jak jsme však již zmínili, IPL obvykle vyžaduje více sezení pro dosažení optimálních výsledků a je pravděpodobnější, že nakonec za IPL utratíte více z dlouhodobého horizontu.

Bezpečnost

Protože laser používá silnější paprsek světla, může se zdát, že je IPL bezpečnější. Laser se však zaměřuje pouze na vlasové folikuly a na rozdíl od IPL neovlivňuje okolní kožní tkáň.

IPL není tak silný jako laser, takže je potřeba absolvovat sezení více, aby se optimální výsledky dostavily. Díky tomu je pokožka namáhána více a stráví tím delší čas hojením.

Bolestivost

Obecně platí, že čím je světlo koncentrovanější, tím více jej na pokožce cítíte. Proto se může zdát, že přístroje IPL jsou více příjemnější.

Moderní laserové přístroje jsou však navrženy tak, aby byly pro klienta co nejpohodlnější. Mají zabudovaný chladicí systém, který vhání do pokožky v místě, kde se laser zpracovává, neustále chladný vzduch.

Výrazně se tak snižuje míru bolestivosti. Většina ošetřujících také používá vlhčené ubrousky k čištění oblasti. Když je pokožka vlhčí, chlazený vzduch působí mnohem silněji.

Hlavní rozdíl mezi diodovým laserem a IPL

Technologie

  • Diodový laser: Využívá koncentrovaný paprsek jedné vlnové délky, což znamená, že vydává světlo jedné specifické barvy.
  • IPL: Využívá široké spektrum světla, které zahrnuje různé vlnové délky. IPL není monochromatický jako diodový laser.

Cílení na melanin

  • Diodový laser: Je obvykle efektivnější v cílení na melanin v chloupku, což je pigment odpovědný za barvu chloupků.
  • IPL: Má tendenci cílit na různé chromofory (molekuly pohlcující záření), včetně melaninu, což může znamenat, že část energie se rozptyluje a ovlivňuje i okolní tkáně.

Účinnost

  • Diodový laser: Často je považován za účinnější při odstraňování chloupků, zejména na tmavší pokožce.
  • IPL: Může být méně účinný na tmavší pokožce a hustších chloupcích kvůli širšímu spektru světla a nižší koncentraci energie na jednotlivý vlnový rozsah.

Bolestivost a pohodlí:

  • Diodový laser: Často je považován za více bolestivý než IPL, protože laserový paprsek proniká hlouběji do pokožky. Nicméně, díky zabudovanému systému chlazení nepříjemný pocit znatelně odpadá.
  • IPL: Může být vnímán jako více bolestivý, zejména u citlivých jedinců.

Bezpečnost na tmavší pokožce:

  • Diodový laser: Obvykle je považován za bezpečnější na tmavší pokožce, protože je schopen lépe cílit melanin v chloupku bez značného ovlivnění okolní tkáně.
  • IPL: Může být méně bezpečný na tmavší pokožce, protože světlo se může absorbovat i v pigmentu pokožky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků.

Líbil se Vám článek?

Sdílej na Facebooku
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LinkedIn
Sdílej na Pinterest